Tikiise ehk tiki ise

Üpris sageli on ette tulnud olukordi, kus käsitöötegijatele on helistanud kergelt närvis emad: ootamatult on selgunud, et tütrel peab homme koolis kaasa olema lõng või mulinee, nõel, mingi kangas ja võib-olla midagi veel, kuna tööõpetuses hakatakse tikkima.

Üpris sageli on sellised kõned tulnud õhtul kella kümne paiku, sest just siis hakkab elu õis oma koolikotti järgmiseks päevaks kokku pakkima.

Kui kodus on olemas nõelad, lõngad, kangad, siis pole hiline äratus iseenesest probleem. Kui aga pole, siis mida teha? Poed on juba tavaliselt suletud ja ema ei pruugi ka ise teada, milline materjal on tikkimiseks hea. Teadlikumad ja kogenumad käsitööõpetajad on aastate jooksul varunud tagavara sellisteks olukordadeks, aga kas see peab nii olema?

Meie arvame, et ei pea, ja just siin tuleb appi Tikiise tikkimiskomplekt. Selles on olemas muster, juhend, kangas, tikkimismaterjal ja nõel.

Valikus on erinevad mustrid, erinevad tikandid: ristpistetikad, lilltikand ja keskaegne (arhailine) tikand. Päris algajatele, kes tikkimispisteid alles õpivad, on harjutamiseks eraldi komplekt.

Lisaks kooliõpilastele saavad harjutamiseks ja hoovõtmiseks komplekte kasutada ka inimesed, kes tahavad tikkimisega katsetada, kuid ei ole endas kindlad. Selle asemel, et osta materjali, millest tõenäoliselt jääb suurem hulk üle, on hea proovida tikkimist meie komplektiga.

Komplekte, millel on kaasas mustrileht, saab kasutada ka rõiva tikandiga kaunistamiseks. Muster tuleb vaid peale triikida ja tikkida ning ongi omanäoline ja mis veel tähtsam – oma kaunistatud rõivas olemas.

Mustrid ei ole suvalised motiivid, vaid pärinevad rahvuslikust tikandist ja ornamendist ning hoiavad endas seda väge, mida on tikanditesse-mustritesse talletanud meie esiemad.


Tikiise meeskond soovib, et rahvusliku käsitöö oskused ei jääks soiku, vaid kanduks edasi ka laiemalt. Käsitöö, ja eriti tikkimine, on ju tore.

Võta ja tiki!
Eda Kivisild
Evelin Siiman